Choć lato trwa obecnie w najlepsze, to co bardziej wrażliwi na niskie temperatury już teraz zaczynają poszukiwania swojej nowej kurtki na zimę, aby stawić czoło niezwykle mroźnym miesiącom. Powstaje często jednak podczas tych poszukiwań pytanie, czy wybrać puchówke w wersji syntetycznej, czy może lepiej jest zakupić model wypełniony puchem naturalnym

Charakterystyka puchu naturalnego

Puchowe kurtki męskie lub damskie, które wykonane są na bazie puchu naturalnego, zawierają w sobie najczęściej puch gęsi lub kaczy z domieszką pierza. Taka mieszanka ma niezwykle skuteczne właściwości izolacji termicznej. Szacuje się, że kurtka wypełniona puchem naturalnym jest aż około 40% cieplejsza niż ta sama kurtka, w której znajduje się puch syntetyczny. Dodatkowo kurtka tego typu lepiej magazynuje i utrzymuje ciepło. Zastanawiając się nad zakupem tej kurtki, warto też zwrócić uwagę na to, że jest ona znacznie lżejsza niż konkurencyjne modele.
Niestety kurtka z puchu naturalnego ma też pewne wady. Zdecydowanie największą jest niska tolerancja na wilgoć. Gdy jest jej zbyt dużo, puch zaczyna się zbijać, tracąc przy tym swoje właściwości termiczne. W takim stanie kurtka ta dodatkowo bardzo długo schnie i ciężko jest ją doprowadzić do czystości.
Nie można też zapominać o cenie. Kurtka z puchu naturalnego jest znacznie droższa niż wersja z wypełnieniem syntetycznym.

Charakterystyka kurtek z wypełnieniem syntetycznym

W kurtkach tego typu zamiast naturalnego puchu pochodzenia zwierzęcego umieszczony jest puch całkowicie syntetyczny. Jego ogromną zaletą jest niewrażliwość na wilgoć. Nawet w warunkach charakteryzujących się bardzo dużą wilgotnością, taka kurtka będzie doskonale spełniała swoje zadanie ocieplające. Oczywiście nie będzie tak skutecznie chroniła przed zimnem, jak wersja wykonana z puchu naturalnego. Jest to także kurtka znacznie łatwiejsza w czyszczeniu i pielęgnacji. I choć będzie cięższa i mniej skuteczna, będzie jednocześnie charakteryzowała się niższą ceną.

Co wybrać?

Jak zatem widać, wybór nie jest wcale tak prosty. Jeśli jednak kierować się tylko kwestią możliwie największego odizolowania od zimnego powietrza, zdecydowanie należałoby wybrać wersje wykonaną z puchu naturalnego. Nawet pomimo swoich nielicznych wad.